Vegetační charakteristika
Jaroslav Vojta
Cíle
Zmapování a charakteristika aktuální vegetace na základě výsledků mapování Natura 2000.
Data a metody
Mapa aktuální vegetace Natura 2000 (http://www.nature.cz/natura2000-design3) byla generalizována pomocí ad hoc vytvořené sítě o velikosti buňky 1 km2. Výsledné mapy zobrazují presenci jednotlivých pro území charakteristických biotopů nebo jejich skupin v rámci čtverce. Mapy rozšíření biotopů jsou založeny na výskytech biotopů s reprezentativností A nebo B podle metodiky mapování biotopů (Guth, 2002) případně V nebo P podle metodiky aktualizace vrstvy mapování biotopů (Lustyk a Guth, 2009). Dále byla vytvořena mapa diversity biotopů, tj. počet biotopů ve čtverci. Nejsou uvažovány podjednotky.
Výsledky
Diverzita biotopů
Diverzita biotopů je v oblasti soustředěna do údolí Svratky a ostatních vodních toků, které výrazně modelují jinak jen mírně kopcovitou krajinu (mapa 1). K diverzitě přitom přispívají lesní ekosystémy i bezlesí, které je reprezentováno relativně zachovalou zemědělskou krajinou.
Mapa 1: Diverzita biotopů
Obrázek 1: Malebná zemědělská krajina s celkem velkou škálou biotopů
Rozšíření význačných biotopů
Geologické složení oblasti je poměrně pestré, ale převládají spíše kyselé horniny (svory, migmatity, ortoruly). Vegetaci tak dominují spíše lesy chudších substrátů (mapa 2). Hojně rozšířené jsou však i mezotrofní bučiny a dubohabřiny (mapa 3). Velmi vzácně byly mapovány i vápnomilné bučiny na vložkách dolomitických vápenců. Skalní výchozy dolomitických vápenců mhou hostit i některé velmi vzácné druhy jako je lopušník skloněný (Hackelia deflexa). V luční vegetaci najdeme některé cenné biotopy vlhkých luk (mapa 4) a na sušších a chudých substrátech například smilkové trávníky (mapa 5). V samotném centru území je výjimečné okolí vírské přehrady s několika skalními výchozy, které představují refugium skalních rostlin (mapa 6).
Mapa 2: Rozšíření acidofilních bučin |
Mapa 3: Rozšíření tdubohabřin |
Mapa 4: Rozšíření vlhkých pcháčových luk |
Mapa 5: Rozšíření smilkových trávníků |
Mapa 6: Rozšíření skalní vegetace |
Obrázek 2: Liniový doprovod úvozové cesty s dřevinami dubohabrového lesa
Použitá literatura a zdroje
- Guth J. (2002): Metodiky mapování biotopů soustavy Natura 2000 a Smaragd (metodiky podrobného a kontextového mapování).- AOPK ČR, Praha.
- Chytrý M., Kučera T., Kočí M., Grulich V., Lustyk P. [eds.] (2010): Katalog biotopů České republiky.- AOPK ČR, Praha.
- Lustyk P., Guth J. (2009): Metodika aktualizace vrstvy mapování biotopů. AOPK ČR, Praha.
- Data mapování Natura 2000 AOPK ČR, Praha.