Zemědělský půdní fond
Ivan Bičík, Zdeněk Boudný, Tomáš Burda, Pavel Chromý, Vít Jančák
Zemědělský půdní fond (zemědělská půda) je jedna ze základních kategorií struktury půdního fondu každého území. Dalšími kategoriemi jsou lesní plochy (lesy) a ostatní (zastavěné plochy, vodní plochy, komunikace apod.) Zemědělský půdní fond, tedy souhrn všech zemědělsky využívaných ploch, tvoří orná půda, trvalé travní porosty (louky a pastviny) a trvalé kultury (chmelnice, vinice, ovocné sady). Zastoupení jednotlivých složek zemědělského půdního fondu je ovlivněno přírodními podmínkami daného území.
Rozdíly ve vnitřní struktuře půdního fondu, jakož i jeho vývojové proměny, jsou způsobeny jednak přírodními podmínkami daného území, jednak působením člověka, tedy způsobem, jakým dané území využívá. Struktura půdního fondu tak vypovídá o vzájemném vlivu přírodní a socioekonomické sféry v území.
Cíle
Cílem je dokumentovat vývojové změny v rozloze a vnitřní struktuře zemědělského půdního fondu v modelových územích. Hodnoceny jsou zejména změny v rozloze dvou hlavních kategorií zemědělského půdního fondu, tedy orné půdy a trvalých travních porostů.
Data a metody
Pro hodnocení změn v rozloze a vnitřní struktuře zemědělského půdního fondu byla použita databáze LUCC Czechia, která byla vytvořena na Geografické sekci Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlov v Praze.
Výsledky
Oblast leží těsně u hranice se Slovenskem. Přírodní osou území je hraniční hřeben Bílých Karpat o nadmořské výšce přes 700 m a potoky Drietomice a Krátkovský potok vytékající z hor a ústící jako Drietoma do slovenského Váhu. Oblast byla osídlená poměrně pozdě, a to ze slovenské strany, což spolu s periferní polohou umožnilo vznik specifické kultury, nářečí a také zpoždění modernizace, která dříve proběhla v území západně od hraničního hřebene. Podél potoků jsou soustředěny obytné domy a částečně také orná půda. Rozsah trvalých travních porostů dosáhl maxima v roce 1845, dnes v jádru území dosahuje kolem čtvrtiny z celkové rozlohy. Největší podíl orné půdy v oblasti dosahují obce na severozápadě, na vnitrozemské straně dosahují hřebeny až do výšek 550 m n. m. Lesní plochy území dominují, na severu oblasti tvoří i přes polovinu rozlohy jednotlivých SÚJ.
Podíl orné půdy na výměře |
Podíl trvalých travních porostů |
Podíl lesních ploch na celkové |
Literatura
- BIČÍK, I. a kol. (2010): Vývoj využití ploch v Česku. Edice Geographica, sv. 3, ČGS, Praha.
- BIČÍK, I., KUPKOVÁ, L., JELEČEK, L., KABRDA, J., ŠTYCH, P., JANOUŠEK, Z., WINKLEROVÁ, J. (2015): Land Use Changes in the Czech Republic 1845–2010. Springer.
- Databáze LUCC Czechia. Přírodovědecká fakulta UK, Praha.