Modely krajiny jádrových území
Markéta Potůčková, Eva Štefanová
Jádrové území tvoří katastry Zbýšov u Oslavan, Babice u Rosic, Zastávka, Padochov a Oslavany. Jedná se o zemědělsky využívanou krajinu s pozůstatky těžby černého uhlí.
Cíle
Cílem zpracování archivních a soudobých leteckých snímků bylo vytvořit spojitý náhled na zájmové území a postihnout zásadní změny v jeho vývoji od 50. let 20. století do současnosti. Vzhledem k faktu, že výsledky slouží výhradně pro interpretační účely a vizualizaci změn, byla metodika zpracování archivních snímků zjednodušena. Dílčí snímky byly umístěny do souřadnicového systému S-JTSK s využitím zpětného protínání (rovnic kolinearity) a vlícovacích bodů, jejichž souřadnice byly odečteny ze soudobého ortofota a výškového modelu dostupných z webové mapové služby Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Pro účely zobrazení výškové členitosti území byl pak použit výškový vrstevnicový model ZABAGED.
Data a metody
A) Archivní letecké snímky
Letecké měřické snímky zachycující stav území v roce 1990 byly získány z archivu VGHMÚř v Dobrušce. Černobílé snímky velikosti 23 cm x 23 cm byly naskenovány s rozlišením 15 μm. S výjimkou konstanty kamery uvedené na rámu snímku nebyly známy prvky vnitřní orientace (tj. poloha hlavního snímkového bodu a zkreslení objektivu) a pro další zpracování byly zanedbány. Vzhledem k interpretačnímu účelu užití byla vzniklá geometrická zkreslení akceptovatelná. Pro získání prvků vnější orientace byly v každém snímku nalezeny alespoň 4 body identifikovatelné jak v archivním snímku, tak v současném ortofotu. Pomocí rovnic kolinearity byly dopočteny souřadnice středu promítání a sklony snímků. Snímky byly dále ortorektifikovány nad výškovým vrstevnicovým modelem ZABAGED. Ten byl následně využit i pro 3D vizualizaci krajiny z roku 1990. Pro zpracování byl použit software PCI Geomatica, ArcMap a ArcScene.
B) Ortofoto z 50. let
Ortofota z roku 1953 byla poskytnuta Českou informační agenturou životního prostředí Cenia. Pro 3D vizualizaci byla promítnuta na výškový vrstevnicový model ZABAGED. Pro zpracování byl použit software ArcMap a ArcScene.
C) Současné ortofoto
Současné ortofoto dostupné pomocí webové mapové služby ČÚZK je zobrazeno nad výškovým vrstevnicovým modelem ZABAGED. Pro zpracování byl využit software firmy ESRI.
Výsledky
Vytvořené 3D modely dokumentují rekultivace některých těžbou postižených oblastí (důl Ferdinand u Babic, Oslavansko), růst komerční i residenční zástavby (Zastávka, Oslavany). Porovnání snímků z let 1953 a 1990 pak také dokumentuje zcelování půdy.
1953 | 1990 | 2018 |
Katastrální území Zbýšov u Oslavan, Babice u Rosic, Zastávka, Padochov a Oslavany
1953 | 1990 | 2018 |
Detail katastrálních území Oslavany, Padochov a Zbýšov
Použitá literatura a zdroje
- ŠAFÁŘ, V., TLAPÁKOVÁ, L. (2016): Alternativní postupy zpracování archivních leteckých snímků, Geodetický a kartografický obzor, 62 (12), 253-257, ISSN 1805-7446.
- Ortofoto z 50. let 20. století vytvořené v rámci projektu „Národní inventarizace kontaminovaných míst“, CENIA (2009 – 2012)
http://cenia.cz/__C12572160037AA0F.nsf/showProject?OpenAgent&PID=CPRJ7RCKSQQ7&cat=about - Letecké měřické snímky, VGHMÚř v Dobrušce, http://www.geoservice.army.cz/historicke-lms
- Ortofota, WMS služba ČÚZK
https://geoportal.cuzk.cz/(S(55rmzsr30fkams1whuumby5e))/Default.aspx?mode=TextMeta&side=wms.verejne&metadataID=CZ-CUZK-WMS-ORTOFOTO-P&metadataXSL=metadata.sluzba&head_tab=sekce-03-gp&menu=3121