Detailní fotorealistické modely
Cíle
Eva Štefanová, Tereza Kadeřábková
Cílem bylo vytvoření realistického 3D modelu Labské boudy dle dostupných archivních fotografií a dobových pohlednic. Budova byla modelována ve své podobě kolem roku 1930.
Podrobná historie boudy je známa od jejího vzniku r.1830, kdy se vyskytovala na zcela jiném místě – níže a těsně nad vodopádem – jako kamenná budka pro prodej sýrů a kořalky. Roku 1850 byla přesunuta do zhruba dnešní polohy (p. Dewaldová). V roce 1877 byla hrabětem Harrachem přestavěna na 10 hostinských pokojů, v období mezi lety 1889-1905 následovaly další rekonstrukce – nárůst na 42 pokojů pro více než 100 hostů. 6.11.1965 vyhořela kvůli neopatrnému zacházení (Bartoš, 2016).
Historik Miloslav Bartoš – pamětník vyprávějící o historii Labské boudy, archivní záznamy + vlastní vzpomínky. „Labská bouda byla postavena úplně nesmyslně jako hráz dominujícím západním větrům. Naopak stará bouda byla k místu mnohem pokornější, užší stranou mířila proti nim.“ První stavbu, kterou šlo označit za horskou boudu, postavili na počátku 40. let 19. století Šírové z Rokytnice nad Jizerou. V historické mapě z roku 1842 je už Labská bouda zanesena (Bartoš 2016).
„První vyobrazení Labské boudy souvisí s geologem Johannem Jokélym, který byl autorem geologické mapy Krkonoš. Jeden můj kamarád našel v jeho pozůstalosti skicu objektu označeném jako Labská bouda. Je to dům, který má už štít otočený k vodopádu Labe,“ říká badatel (IDNES.CZ: Jak horskou chatku nahradil betonový kolos. Vyjde příběh Labské boudy, https://hradec.idnes.cz/pribeh-krkonosske-labske-boudy-dm6-/hradec-zpravy.aspx?c=A170103_2296134_hradec-zpravy_the (21.6.2018)).
Data a metody
Pro zpracování 3D modelu byla použita následující data:
- Historické fotografie a dobové pohlednice z let 1865-1964
- Výškový vrstevnicový model ZABAGED
- Přehledové mapy ČR – přehledky pro ZABAGED, Geoprohlížeč, Geoportál ČÚZK 2018
- Originální mapy stabilního katastru Čech 1:2880 (1824-1843) [3227], Archivní mapy ČÚZK, Ústřední archiv zeměměřictví a katastru, Google Maps, 2018
- Textové výpovědi pamětníků; zmínky o historii Labské boudy
Zpracování 3D modelu probíhalo v následujících krocích:
- Nejprve bylo nutné definovat topografický podklad území pro modelování. To bylo provedeno pomocí katastrální mapy současné Labské boudy, která je rozměry i půdorysem zcela odlišná od původní stavby. Nachází se také na jiném místě.
- Vytvoření půdorysu bylo provedeno na základě dobových fotografií a pohlednic z různých pohledů. Modelována byla podoba boudy ve 30. letech 20. století. Problematické bylo stanovení rozměrů, ke kterým neexistovaly žádné číselné údaje.
- Následně byla stanovena výška budovy a to poměrově k polohovým rozměrům objektu.
- Modelování konkrétních textur, oken, vchodů a dalších detailů bylo provedeno na základě historických grafických předloh.
- Umístění 3D modelu objektu do krajiny bylo provedeno pomocí výškového modelu ZABAGED.
Pro zpracování byl použit software SketchUp, V-Ray pro SketchUp, ArcMap a Zoner Photo Studio.
Výsledky
A) Fotorealistický 3D model Labské boudy a jeho srovnání s archivními fotografiemi (vlevo je vytvořený 3D model a vpravo je archivní fotografie)
B) Video prohlídka výsledného 3D modelu Labské boudy
Použitá literatura a zdroje
- Bartoš, M. (2016): Historie krkonošských bud. Správa Krkonošského národního parku, 208.
- https://archivnimapy.cuzk.cz/uazk/pohledy/archiv.html (2018)
- https://hradec.idnes.cz/pribeh-krkonosske-labske-boudy-dm6-/hradec-zpravy.aspx?c=A170103_2296134_hradec-zpravy_the (21.6.2018)
Modely krajiny jádrových území
Markéta Potůčková, Eva Štefanová
Jádrové území tvoří katastry Rokytno v Krkonoších, Horní Rokytnice v Krkonoších a Bedřichov v Krkonoších. Původně se jedná o krajinu horského zemědělství, která nyní spadá do I. – III. zóny a ochranného pásma Krkonošského národního parku (viz Mapový server KRNAP).
Cíle
Cílem zpracování archivních a soudobých leteckých snímků bylo vytvořit spojitý náhled na zájmové území a postihnout zásadní změny v jeho vývoji od 50. let 20. století do současnosti. Vzhledem k faktu, že výsledky slouží výhradně pro interpretační účely a vizualizaci změn, byla metodika zpracování archivních snímků zjednodušena. Dílčí snímky byly umístěny do souřadnicového systému S-JTSK s využitím zpětného protínání (rovnic kolinearity) a vlícovacích bodů, jejichž souřadnice byly odečteny ze soudobého ortofota a výškového modelu dostupných z webové mapové služby Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Pro účely zobrazení výškové členitosti území byl pak použit výškový vrstevnicový model ZABAGED.
Data a metody
A) Archivní letecké snímky
Letecké měřické snímky zachycující stav území v roce 1936 byly získány z Archivu leteckých měřických snímků ČÚZK. Černobílé snímky velikosti 18 cm x 18 cm byly naskenovány s rozlišením 15 μm. S výjimkou konstanty kamery uvedené na rámu snímku nebyly známy prvky vnitřní orientace (tj. poloha hlavního snímkového bodu a zkreslení objektivu) a pro další zpracování byly zanedbány. Vzhledem k interpretačnímu účelu užití byla vzniklá geometrická zkreslení akceptovatelná. Pro získání prvků vnější orientace byly v každém snímku nalezeny alespoň 4 body identifikovatelné jak v archivním snímku, tak v současném ortofotu. Pomocí rovnic kolinearity byly dopočteny souřadnice středu promítání a sklony snímků. Snímky byly dále ortorektifikovány nad výškovým vrstevnicovým modelem ZABAGED. Ten byl následně využit i pro 3D vizualizaci krajiny z roku 1936. Pro zpracování byl použit software PCI Geomatica, ArcMap a ArcScene.
B) Ortofoto z 50. let
Ortofota z roku 1953 byla poskytnuta Českou informační agenturou životního prostředí Cenia. Pro 3D vizualizaci byla promítnuta na výškový vrstevnicový model ZABAGED. Pro zpracování byl použit software ArcMap a ArcScene.
C) Současné ortofoto
Současné ortofoto dostupné pomocí webové mapové služby ČÚZK je zobrazeno nad výškovým vrstevnicovým modelem ZABAGED. Pro zpracování byl využit software firmy ESRI.
Výsledky
Vytvořené modely dokumentují rozvoj zástavby (Bedřichov, Horní Rokytnice) spojený s rekreačním využitím oblasti včetně rozvoje center zimních sportů (Medvědín, Lysá Hora). Patrné jsou i změny v zalesnění na úkor zatravněných ploch, obnovu lesa (Bedřichov) a rozšiřování kleče ve vrcholových partiích zobrazeného území.
1936 | 1953 | 2018 |
Celkový pohled na katastrální území Rokytno, Horní Rokytnice a Bedřichov v Krkonoších
1936 | 1953 | 2018 |
Horní Rokytnice a okolí
Použitá literatura a zdroje
- ŠAFÁŘ, V., TLAPÁKOVÁ, L. (2016): Alternativní postupy zpracování archivních leteckých snímků, Geodetický a kartografický obzor, 62 (12), 253-257, ISSN 1805-7446.
- Ortofoto z 50. let 20. století vytvořené v rámci projektu „Národní inventarizace kontaminovaných míst“, CENIA (2009 – 2012)
http://cenia.cz/__C12572160037AA0F.nsf/showProject?OpenAgent&PID=CPRJ7RCKSQQ7&cat=about - Letecké měřické snímky, VGHMÚř v Dobrušce, https://lms.cuzk.cz/lms/lms_prehl_05.html
- Ortofota, WMS služba ČÚZK
https://geoportal.cuzk.cz/(S(55rmzsr30fkams1whuumby5e))/Default.aspx?mode=TextMeta&side=wms.verejne&metadataID=CZ-CUZK-WMS-ORTOFOTO-P&metadataXSL=metadata.sluzba&head_tab=sekce-03-gp&menu=3121 - Mapový server KRNAP http://gis.krnap.cz/map/
Prostorové modely prezentují převedení informací z reálného světa do digitální podoby. Prostorové modely krajiny předstatvují modely krajiny jádrových území a detailní fotorealistické modely částečně nebo zcela zaniklých objektů.