Vegetační charakteristika
Jaroslav Vojta
Cíle
Zmapování a charakteristika aktuální vegetace na základě výsledků mapování Natura 2000.
Data a metody
Mapa aktuální vegetace Natura 2000 (http://www.nature.cz/natura2000-design3) byla generalizována pomocí ad hoc vytvořené sítě o velikosti buňky 1 km2. Výsledné mapy zobrazují presenci jednotlivých pro území charakteristických biotopů nebo jejich skupin v rámci čtverce. Mapy rozšíření biotopů jsou založeny na výskytech biotopů s reprezentativností A nebo B podle metodiky mapování biotopů (Guth, 2002) případně V nebo P podle metodiky aktualizace vrstvy mapování biotopů (Lustyk a Guth, 2009). Dále byla vytvořena mapa diversity biotopů, tj. počet biotopů ve čtverci. Nejsou uvažovány podjednotky.
Výsledky
Diverzita biotopů
Rozmanitost biotopů ve zkoumaném území je nejvyšší ve vyšších nadmořských výškách, klesá v zemědělsky obdělávaných oblastech (mapa 1).
Mapa 1: Diverzita biotopů
Rozšíření význačných biotopů
Dominantními lesními společenstvy ve vyšších nadmořských výškách jsou bučiny, ať již kyselé nebo květnaté (mapa 2). V nižších polohích na severozápadě byly hojně vymapovány suché acidofilní doubravy (mapa 3). Z lučních společenstev jsou hojné a potenciálně cenné zejména vlhké pcháčové louky (mapa 4) a střídavě vlhké bezkolencové louky (mapa 5) i když to nejsou nejhojnější biotopy, těmi jsou očekávatelně mezofilní ovsíkové louky (T1.1).
Mapa 2: Rozšíření květnatých bučin |
Mapa 3: Rozšíření suchých |
Mapa 4: Rozšíření vlhkých pcháčových luk |
Mapa 5: Rozšíření Střídavě vlhkých |
Použitá literatura a zdroje
- Guth J. (2002): Metodiky mapování biotopů soustavy Natura 2000 a Smaragd (metodiky podrobného a kontextového mapování).- AOPK ČR, Praha.
- Chytrý M., Kučera T., Kočí M., Grulich V., Lustyk P. [eds.] (2010): Katalog biotopů České republiky.- AOPK ČR, Praha.
- Lustyk P., Guth J. (2009): Metodika aktualizace vrstvy mapování biotopů. AOPK ČR, Praha.
- Data mapování Natura 2000 AOPK ČR, Praha.