Detailní fotorealistické modely - stránka obsahuje zkopírovaný obsah pro pracovní verzi
Eva Štefanová, David Maceška
Cíle
Cílem bylo vytvoření realistického 3D modelu zaniklé vesnice Mušov dle dostupných archivních fotografií a dobových pohlednic.
Data a metody
Pro zpracování 3D modelu byla použita následující data:
- historické fotografie a dobové pohlednice,
- mapový podklad Topo S-1952,
- výškový vrstevnicový model ZABAGED,
- přehledové mapy ČR – přehledky pro ZABAGED, Geoprohlížeč, Geoportál ČÚZK 2018.
Zpracování 3D modelu probíhalo v následujících krocích:
- Nejprve bylo nutné definovat topografický podklad území pro modelování. To bylo provedeno na základě dat získaných z topografické mapy S-1952. Rozměr modelu bys definován pomocí měřítka na mapovém listu.
- Jednotlivé budovy byly vytvořeny na základě půdorysu z mapového podkladu. Výsledný model obsahuje 37 budov.
- Modelování konkrétních textur, oken, vchodů a dalších detailů bylo provedeno na základě historických grafických předloh.
- Umístění 3D modelu do krajiny bylo provedeno pomocí výškového modelu ZABAGED.
- Vytvoření interaktivního 3D modelu pomocí webové aplikace Theasys.
Pro zpracování byly použity programy 3dsMax, Blender a Lumion.
Výsledky
A) Fotorealistický 3D model obce Mušov a jeho srovnání s archivními fotografiemi
(vlevo je archivní fotografie a vpravo je vytvořený 3D model).
B) Video prohlídka výsledného 3D modelu zaniklé obce Mušov
C) Interaktivní model zaniklé obce Mušov
- Dostupné na http://musov.wz.cz.
Použitá literatura a zdroje
Modely krajiny jádrových území
Markéta Potůčková, Eva Štefanová
Modelové území Zahrádky u České Lípy představují typ dlouhodobě vytvářené kulturní krajiny v okolí šlechtického sídla, zámku Zahrádky, obklopeného rozsáhlým parkem. Zámecký park společně s tzv. Valdštejnskou alejí byly roku 2013 vyhlášeny přírodní památkou.
Cíle
Cílem zpracování archivních a soudobých ortofot bylo vytvořit náhled na zájmové území a postihnout zásadní změny v jeho vývoji mezi dvěma časovými horizonty - 50. lety 20. století a současností.
Data a metody
A) Ortofoto z 50. let
Ortofota z roku 1954 byla poskytnuta Českou informační agenturou životního prostředí Cenia. Pro 3D vizualizaci byla promítnuta na výškový vrstevnicový model ZABAGED. Pro zpracování byl použit software ArcMap a ArcScene.
B) Současné ortofoto
Současné ortofoto, které bylo získáno z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, je zobrazeno nad výškovým vrstevnicovým modelem ZABAGED. Pro zpracování byl využit software firmy ESRI.
Výsledky
Porovnáním snímků z roku 1954 a 2019 lze dokumentovat zejména změnu ve vlastnictví a obdělávání zemědělských ploch, kdy došlo ještě k výraznějšímu zcelení menších bloků do velkých půdních celků. Vzrostl podíl lesních ploch zejména v severní polovině území. Ve snímcích jsou vidět zachované prvky krajinářských úprav, jako je Valdštejnská alej nebo alej vedoucí ze Zahrádek ke kostelu sv. Barbory. Patrná je také výstavba rodinných domů, jak v Zahrádkách, tak v části Borek. Z pohledu měřítka leteckého snímku k nejmenším změnám došlo v oblasti zámeckého parku a v údolí Robečského potoka (Peklo).
1954 | |
2019 | |
Katastrální území Zahrádky u České Lípy v letech 1954 a 2019; Podkladová data © ČÚZK, Ortofoto ČR, 2017 / 2018 © Český úřad zeměměřický a katastrální, www.cuzk.cz |
Použitá literatura a zdroje
- ŠAFÁŘ, Václav a Lenka TLAPÁKOVÁ. Alternative Methods of the Processing of Archival Aerial Photos. Geodetický a kartografický obzor / Geodetic and Cartographic Review, 2016, 62 (12), 253-257, ISSN 1805-7446.
- Ortofoto z 50. let 20. století vytvořené v rámci projektu „Národní inventarizace kontaminovaných míst“, CENIA (2009 – 2012) http://cenia.cz/__C12572160037AA0F.nsf/showProject?OpenAgent&PID=CPRJ7RCKSQQ7&cat=about
- Ortofoto ČR z r. 2017 / 2018, © Český úřad zeměměřický a katastrální, http://www.cuzk.cz
Prostorové modely prezentují převedení informací z reálného světa do digitální podoby. Prostorové modely krajiny předstatvují modely krajiny jádrových území a detailní fotorealistické modely částečně nebo zcela zaniklých objektů.