Zaniklé krajiny Česka |
(interaktivní mapová aplikace) |
O aplikaci | Návod k použití | Ke stažení
Návod k použití
- Architektura aplikace
- Statistické přehledy a vyskakovací okna
- Navigace a ovládání
- Legenda přeměny krajin modelovaných lokalit
Architektura aplikace
Spuštění
Tento volně dostupný software R je vytvořen jako webová aplikace, která je přístupná prostřednictvím internetu na odkazu:
http://www.zaniklekrajiny.cz/app/Apps/Sandcastle/gallery/zk.html
Ke spuštění není pořeba žádná další instalace.
Po načtení 3D prostředí virtuální Země se aplikace defaultně přiblíží na modelové území Kladenska se zobrazeným stavem podílu lesní plochy na zemědělském fondu v roce 1845.
1) Volba analyzovaného jevu
2) Výběr modelového území (jádrová vs. rozšířená území v závislosti na typu analyzovaného jevu)
Ve variantě analýzy „Vývoj půdního fondu mezi roky 1845 - 2010“ je aktivní možnost volby z devíti rozšířených modelových území. V ostatních variantách je aktivována možnost výběru z 31 jádrových území.
3) Tvorba vlastních analyticko-mapových výstupů (platí pro Vývoj půdního fondu mezi roky 1845 - 2010)
a) Klasifikace hodnot zkoumaného jevu
Pro volbu vlastních mezí intervalů klasifikace lze použít buď posuvník, v tomto případě jsou hodnoty automaticky aktualizovány, nebo lze hodnotu vypsat do textového pole, pak jsou hodnoty mezí a tedy i vizualizace kartogramu aktualizovány po stisku klávesy Enter.
Nastavením hodnot vyšších mezí intervalů na hodnotu menší než je stanovena u nižších lze dosáhnout snížení počtu kategorií (viz obrázek a rozdělení do dvou kategorií 0 – 20 a 20 - 60).
V případě, že hodnota území nespadá do žádného ze stanovených intervalů, území je není zobrazeno. Takové nastavení tedy lze využít k odfiltrování těch území, které nesplňují podmínku zájmu uživatele.
b) Volba časového období
Je možno volit z let 1845, 1896, 1948, 1990 a 2010.
c) Volba zkoumaného typu půdního fondu
Typy půdního fondu zahrnují LP – lesní plochy, OP – ornou půdu, TTP – trvalé travní porosty.
d) Volba barevné škály finální vizualizace
4) Vizuální interpretace výstupů
Lze volit mezi tradiční 2D pohledem, 3D grafickou scénou (defaultní stav) a perspektivním pohledem.
Díky intuitivnímu 3D pohledu na zkoumané území lze rozšířit interpretaci informací z tradičních mapových výstupů o kontext výškových poměrů.
Navíc se pro charakteristická území Mostecka a Nových Mlýnů se jedná o skutečné 3D vrstvy, tedy ve variantě Současný stav využití krajiny jsou vrstvy zobrazený nad současným modelem terénu, tedy výškově odpovídající současnému stavu. Ve variantě Stav využití krajiny v období stabilního katastru 3D vrstvy výškově odpovídají stavu z období stabilního katastru. Obrázek znázorňuje stav území v době stabilního katastru s částí území (výsypek a jiných antropogenních prvků) zanořenou pod současný stav terénu.
Aplikace nabízí možnost zapnutí průhlednosti modelem terénu tak, aby byl umožněn pohled i na území zanořená pod současný stav průběhu terénu (území, kde došlo k nárůstu nadmořské výšky zemského povrchu).
Zobrazení souhrnných informací o změně výšek v území.
Aplikace dále obsahuje widgety:
- instrukce pro ovládání a navigaci uživatelem,
- volba podkladové mapy,
- volbu 2D vs. 3D pohledu,
- návrat na výchozí pozici pozorovatele scény,
- vyhledávání a přiblížení kamery na vyhledané místo, adresu, administrativní jednotku.
Statistické přehledy a vyskakovací okna
Konkrétní hodnoty zobrazované v mapách jsou dostupné po pokliknutí na zájmové území skrze vyskakovací okna. Ve variantě analýzy „Vývoj půdního fondu mezi roky 1845 - 2010“ jsou v tabulce všechny modelové hodnoty za všechny roky.
V ostatních variantách jsou pro každé modelové území ve vyskakovacím okně k dispozici souhrnné statistiky za každou zkoumanou kategorii využití půdy.
Navigace a ovládání
Aplikace umožňuje ovládání kamery, tedy volbu polohy a úhlu pozorování. Díky této možnosti může uživatel libovolně volit směr pozorování pro získání žádaného detailu, ale i kontextu se širším okolím.
Navigace se mírně liší dle toho, zda uživatel používá k ovládání touchpad nebo myš. Ikona s otazníkem poskytuje nápovědu k ovládání oběma zařízeními. Jediný méně intuitivní prvek ovládání je nutnost stisknutí klávesy CTRL pro rotaci scény.
Tyto možnosti navigace lze využít i k nahlédnutí rozsahu vertikální změny v území. Pohled na 3D vrstvu užití krajiny v době Stabilního katastru ve srovnání se současným modelem a stavem terénu, uživatel tak může proniknout mezi současný model terénu a historický stav – příklad odtěženého území dolu Vršany na Mostecku.
Uživatel se může manuální navigací pohybovat i mezi zájmovými územími, byť možnost přímé volby rozbalovacím panelem je rychlejší. Kliknutím na geolokační tlačítko v pravé horní části mapy a zapsáním hledaného území (město, administrativní oblast apod.) se lze též rychle přesouvat po glóbu.
Legenda přeměny krajin modelovaných lokalit
Aplikace Zaniklé krajiny Česka sleduje přeměny krajiny v sedmi typech krajinného pokryvu
- zastavěné plochy,
- vodní plochy,
- lesní plochy,
- orná půda,
- trvalý travní porost,
- trvalé kultury,
- ostatní plochy.
Dále aplikace sleduje změny výškových poměrů v intervalech:
- maximální pokles (v zobrazených lokalitách méně než 115 m) – -70 m
- -70 m – -40 m
- -40 m – -10 m
- -10 m – 10 m
- 10m – maximální nárůst (v zobrazených lokalitách méně než 40 m).